2024. március 22.
Nagyszerű költők adtak találkozót egymásnak ezen a napon, a kerület nyolc iskolájából érkező huszonnégy versenyző (köztük nyolc KKG-s diák!) szép versmondásának hála. A kötelezőn választott Dsida Jenő vagy Radnóti vers után a szabadon választott költők, köztük Petőfi, Ady, Szabó Lőrinc, Pilinszky, Orbán Ottó, Szabó T. Anna és mások versei következtek.
A helyszín ezúttal az iskola könyvtára volt – köszönet érte P. Szabó Melinda tanárnőnek és diáksegítőinek – akiknek közreműködése révén bebizonyosodott, hogy ’sok versbarát kis helyen is elfér’. Néhány felvétel és interjú erejéig az Újpest Media munkatársai is helyet találtak maguknak és kamerájuknak.
Winkler Ágnes tanárnőtől a szervezést idén régebbi szavalóversenyek győztesei vették át. Az oroszlánrészt Baracsi Katalin internetjogász vállalta. A verseny háziasszonyaként is ő köszöntötte a megjelenteket, és mutatta be a zsűrit:
Kocsyné Nádas Anna, N. József lánya, az Országos Széchényi Könyvtár könyvtárosa. Férje, Kocsy László N. József tanítványaként tagja volt Székely Gábor Könyvesben működő színjátszó körének; gyermekei és unokái is Könyves diákok.
Kemenes János Nádas József egykori tanítványa, villamosmérnök, mérnöktanár, az N.J. Baráti Kör verseket, művészeteket kedvelő tagja, évek óta a szavalóversenyek egyik szervezője, aki diákkorában idegenvezetőként is dolgozott.
A zsűri elnöke Trokán Péter Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész, egykori Könyves diák, a Szomszédok című sorozat Szelényi János erdésze, a szombathelyi Weöres Sándor Színház alapító tagja, a székesfehérvári Vörösmarty Színház színésze.
Szepesváry igazgató úr üdvözlő szavaiban kifejtette, fontosnak tartja az iskola hagyományainak ápolását, a megemlékezést az iskola legendás tanárairól. Megemlítette, hogy az előző évektől eltérően azért a könyvtár ad helyet a versenynek, mert a tágasabb N.J. termet átépítik, hogy újabb tanulócsoportot tudjanak elhelyezni. Örömmel említette, hogy Nádas József egyik dédunokája országos tanulmányi verseny döntőjében ’éppen most hoz dicsőséget’ az iskolára.
A zsűri elnökeként Trokán Péter elmondta, hogy Tóth Ferenc tanár úr egykori diákjaként mindig örömmel jön a Könyvesbe, ahová szép emlékek, sikeres szavalások és fellépések, és most már mint a szavalóversenyek elnökét a versenyek emléke is fűzi.
Az N.J. Baráti Kör tagjaként Kemenes János emlékezett kedves tanárukra: „Sokunkkal megszerettette a verseket, felkeltette érdeklődésünket hazánk történelme iránt. Önbizalomra hazaszeretetre, egymás megértésére, tiszteletére nevelt.A tőle kapott útravalót tömören legjobban a ballagási meghívónkra írt Tóth Árpád idézet fejezi ki:
„Fény vagy te is, lobogj hát,
Melegíts és égess,
Hinned kell, hogy a világ
Teveled is ékes.”
Este hét óra körül került sor az eredményhirdetésre. Trokán Péter értékelte a versenyzők teljesítményét, folytatásra biztatta, és személyre szabott szakmai tanácsokkal is ellátta őket. A díjakat az N.J. Baráti Kör nevében Margittai László és Vizváry Vilmos adták át.
A díjazottak:
I. kategória (7-8.o.)
I. helyezett Papp Ilona (Újpesti Szűcs Sándor Általános Iskola)
II. helyezett Nemeskéri Donát (Könyves Kálmán Gimnázium)
III. helyezett Paronai Gréta (Karinthy Frigyes Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola)
II. kategória (9-10.o.)
I. helyezett Szigeti Fruzsina (Újpesti Bródy Imre Gimnázium)
II. helyezett Füredi- Szabó Zsófia (Babits Mihály Gimnázium)
III. helyezett Molnár Ákos (BKSZC Kozma Lajos Faipari és Kreatív Technikum)
III. kategória (11-12.o.)
I. helyezett Csillag Attila (Újpesti Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola és Gimnázium)
II. helyezett Decsi Milán (Újpesti Bródy Imre Gimnázium)
III. helyezett Fogarassy Gergő (Újpesti Bródy Imre Gimnázium)
A verseny valamennyi résztvevője jutalomkönyvet választhatott magának, benne Smohayné Simon Gyöngyös grafikusművész (volt Könyves-diák) szép ajándék könyvjelzőjével.
Vizváry Vilmos ezután bemutatta Földiák András Bessenyei György díjas közművelődési szakembert (Játékfilológia és A szakma dicsérete c. kötetei az N.J. Pro Homine kiadásában jelentek meg), aki fölidézte édesanyja, Földiák Endréné emlékét, aki a Könyves tanára volt, és a könyvtár vezetőjeként egykor ugyanebben a teremben dolgozott. Minden résztvevő egy ajándékkönyvet vehetett át Földiák Andrástól.
A verseny autogramok írásával, szelfik készítésével és baráti beszélgetéssel ért véget. A Baráti Kör tagjai azzal a reménnyel térhettek haza, hogy a három évtizedes hagyomány a szervezőgárdának, az iskola támogatásának és szellemiségének köszönhetően a jövőben is folytatódik.
Viszontlátásra 2025 márciusában!
Nádas Krisztina